Volby do německého Spolkového sněmu vyhrála Křesťanskodemokratická unie Angely Merkelové. Její partaj ale značně oslabila.

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové vyhrála volby do německého parlamentu. Merkelová tak povede zemi už čtvrté funkční období, ale její strana ve volbách značně ztratila. Voliče jí přetáhla protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která se stala třetí nejsilnější stranou. Na druhém místě skončili s velkým odstupem sociální demokraté Martina Schulze (SPD).  

Křesťanskodemokratická unie (CDU) získala 26,8 procenta hlasů a bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) 6,2 procenta. Dohromady tak mají sesterské konzervativní strany 33 procent hlasů a stanou se opět nejsilnější frakcí v německém parlamentu.

Unie stran CDU/CSU pod vedením Angely Merkelové zvítězila ve volbách již počtvrté v řadě. Partaj ale oproti minulým volbám ztratila asi 7 procent hlasů.

„Mám radost, že jsme dosáhli svých strategických volebních cílů,“ uvedla Merkelová.

Na druhém místě je sociální demokracie (SPD) Martina Schulze se 20,5 procenty hlasů, což je vůbec nejhorší výsledek v poválečných dějinách.

„Nedosáhli jsme našeho cíle,“ uvedl.

Příznivce strany však ubezpečil, že i se slabším mandátem bude SPD prosazovat stranický program. Zároveň slíbil, že bude bojovat proti politice AfD. Výsledek voleb je podle něj jasným vzkazem od voličů, že má SPD přejít do opozice.

AfD přetáhla voliče Merkelové i Schulzovi

Souboj o třetí místo vyhrála Alternativa pro Německo (AfD), která získala 12,6 procent.

AfD podle analýzy televize ARD získala voliče všech ostatních parlamentních stran. Od CDU/CSU přetáhla přes milion voličů, od SPD půl milionu.

Do Spolkového sněmu se vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů.

V parlamentu usedne i Levice (9,2 procenta) a Zelení (8,9 procenta).

CDU/CSU v parlamentu obsadí 246 křesel, tedy o 65 méně než v uplynulém volebním období. Sociální demokraté přišli o 40 křesel a do parlamentu vyšlou jen 153 poslanců.

Naopak dosavadní opoziční strany si o několik poslanců polepší. Levice obsadí 69 a Zelení 67 křesel. AfD bude mít v novém parlamentu 94 a FDP 80 poslanců.

Euro v reakci na německé volby mírně ztrácí

Na výsledky parlamentních voleb v Německu reagují také trhy. Jednotná evropská měna dnes klesla až o půl procenta na 1,1896 USD. Později však velkou část ztrát smazala a kolem 07:30 SELČ ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,1930 USD.

„Trh prodejem eur reagoval na možnost, že se Merkelová dostane při vytváření koalice do potíží,“ uvedl ekonom Daisuke Karakama z firmy Mizuho Bank.

(pel)