USA se vytasily s plánem, která jim má zajistit porážku ruských vojáků. Americká armáda odtajnila příručku pro "hybridní válku" s Ruskem.

Spojené státy se vytasily s plánem, který jim má prý zajistit porážku Ruska. Americká armáda odtajnila příručku pro „hybridní válku“ s Ruskem. Za hybridní válku USA považují například konflikt na východě Ukrajiny nebo anexi Krymu. Nová ruská strategie podle autorů publikace sází spíše na svržení režimů za podpory místních separatistických uskupení nebo kybernetické útoky.

„Novým cílem je dosáhnout úplné změny státního zřízení a moderní ruský přístup využívá jakékoliv možnosti nátlaku pro dosažení těchto změn,“ je uvedeno v textu.

Publikace byla vydaná koncem minulého roku, až nyní se ale objevila na internetu pro veřejnost. Kniha má 68 stran a je plná fotografií a dat o ruské výzbroji, která mohla být použitá během ukrajinské krizi a anexi Krymu. Příručka se zaměřuje na rozbor lehčí výbavy, jako jsou ruční granáty nebo rušičky.

Za slabinu ruských jednotek příručka označuje chabou motivaci vojáků, kteří byli do armády povoláni k povinné službě – ačkoliv podíl profesionálů v ruských uniformách stoupá.

K slabým místům prý patří i velení na taktické úrovni, logistika či nepřesnost letecké a dělostřelecké podpory.

Autoři dále radí americkým vojákům nacvičovat situaci, kdy jejich radiové spojení či satelitní navigace vyřadí silné rušení. Měli by tak být připraveni na případy, kdy nebudou moci komunikovat s ostatními. Prostředků elektronického boje sice není v ruské armádě dost, ale ty stávající jsou podle příručky soustředěny v Kaliningradské oblasti na západě Ruska, na Ukrajině a v Sýrii.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, Moskva to stále popírá. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal podle odhadů více než 10 tisíc mrtvých.

(pel)