Na počest vzniku Československé republiky chtějí funkcionáři utratit miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Papaláši chystají masivní rozhazování peněz daňových poplatníků na počest vzniku Československé republiky. Miliony mají být použity na oslavy dnes již neexistujícího státu. Brno chystá k oslavám 100 let od vzniku republiky výstavu CS Expo, která má stát kolem 150 milionů korun. Brno doufá, že se kromě něj bude na nákladech podílet český i slovenský stát.

Akce má zahrnovat aktivity pro všechny věkové kategorie. Má reflektovat historii, uměleckou tvorbu, vědu, vzdělání i zábavu a duchovní rovinu, ale i připomenout osobnosti a události, na které by se nemělo zapomenout.

Brno rozhodlo, že na ni dá 50 milionů korun. Zbylých 100 milionů bude žádat od českého a slovenského státu, ale i od Jihomoravského kraje a soukromé sféry.

Podle odhadů Brna by mohl dát český stát 60 milionů korun, Slovensko přes 20 milionů, kraj 15 milionů a zbytek další zdroje, jako soukromá sféra a partneři.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání české a slovenské vlády řekl, že vláda s žádným takovým návrhem oficiálně seznámena nebyla. Vyžádal si proto k výstavě oficiální podklady.

„Oficiálně vláda s takovým návrhem seznámena nebyla. Potřebujeme solidní a seriózní materiál, který by vláda dostala na stůl. Pak se k němu můžeme vyjádřit. Nyní je předčasné hovořit o detailech, nejprve budu chtít, aby věc zmapovala příslušná ministerstva,“ řekl Sobotka.

Podle něj připravují akce ke stému výročí vzniku republiky nejen vlády, ale i města, obce a spolky.

„Chceme vypracovat společný seznam oslav, abychom zajistili na klíčových akcích důstojné zastoupení. Stejně tak budeme pracovat na tom, aby oslavy měly zahraniční dimenzi. Budou na nich spolupracovat naše ambasády. Zapojíme do toho země, které byly u vzniku Československa,“ dodal.

(pel)