Češi nejsou ochotni se stěhovat za prací do zahraničí.

Češi nechtějí pracovat a otročit v zahraničí. Ochota českých obyvatelů stěhovat se za prací do ciziny je jedna z nejnižších na světě. Menší zájem vykazují už jenom Dánové, případně Rakušané. Vyplynulo to z z globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad v několika desítkách zemí světa.

Na otázku ochoty odstěhovat se za prací se v pravidelném čtvrtletním průzkumu v ČR vyjádřilo kladně 35 procent dotázaných, což je druhá nejnižší míra vůbec.

Menší mělo pouze Dánsko s 34 procenty. Za Českem pak následovaly Rakousko a Nizozemsko s 36 procenty.

Dočasně se odstěhovat za prací je ochotných o něco více lidí – 41 procent českých zaměstnanců, což je opět jedna z nejnižších úrovní v rámci průzkumu zahrnujícího 33 zemí po celém světě.

Nižší měly pouze Rakousko s 38 procenty a Dánsko se 40 procenty.

„Neochota Čechů jít za prací do zahraničí je dlouhodobá, a aktuálně je navíc podpořena extrémně nízkou nezaměstnaností, širokou nabídkou volných pracovních míst a tlakem na růst mezd a dalších zaměstnaneckých benefitů,“ uvedla ředitelka české pobočky Randstadu Hana Púllová.

Na českém trhu chybí pracovní síla

Nezaměstnanost v Česku letos v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303 074, což je nejnižší číslo za červenec od roku 1997. Loni v červenci byla nezaměstnanost 5,4 procenta. Počet volných pracovních míst stoupl meziměsíčně i meziročně, v červenci podle Úřadu práce ČR přesáhl 188 tisíc.

Českým firmám chybí pracovní síla, což při současném stavu ekonomiky firmy negativně ovlivňuje z hlediska schopnosti plnit zakázky a ekonomický růst. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1998.

Mnohé společnosti se tak snaží do svých řad lákat brigádníky a nabízí uplatnění i lidem, kteří mohou pracovat pouze určité dny v týdnu.

Množí se také nejrůznější formy benefitů a příspěvků, jako jsou například dotované obědy nebo obědy zcela zdarma, příspěvky na dopravu a na ubytování či výkonnostní bonusy a odměny, kterými se firmy snaží nové pracovníky nalákat.

Průzkum také zjišťoval, zda jsou Češi nakloněni zaměstnávání cizinců.

I když na českém trhu aktuálně panuje velký hlad po lidech, s hledáním pracovníků v zahraničí souhlasilo pouze 50 procent respondentů, což rovněž představuje jednu z nejnižších úrovní. Nejnižší ochota zaměstnávat cizince je v Argentině (29 procent), Maďarsku (33 procent) a Mexiku (39 procent).

(pel)