Ruská ekonomika (na fotografii moskevské byznys centrum), která je tvrdě zasažena obchodními sankcemi EU a USA, roste rychleji, než ekonomika Evropské unie.

Ekonomika v Rusku navzdory tvrdým sankcím ze strany Západu, roste rychleji, než ekonomika v Evropské unii. Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky ve druhém čtvrtletí roku 2017 prudce zrychlilo na 2,5 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících roku. Eurozóna přitom ve 2. čtvrtletí vzrostla o 2,1 % a celá EU o 2,2 procenta.  

Ruská ekonomika se zotavuje z útlumu, za nímž stály nižší ceny ropy a sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. V poslední době oživuje těžba přírodních zdrojů, zpracovatelský průmysl a doprava. V červnu začaly růst stavebnictví i maloobchodní tržby. Došlo také k prudkému oživení průmyslu.

Ruská vláda přitom čekala zvýšení hrubého domácího produktu o 2,7 procenta.

Ve druhém čtvrtletí loňského roku ruská ekonomika naopak klesla o 0,5 procenta a za celý loňský rok rok se HDP snížil o 0,2 procenta.

Ekonomický růst v EU i v eurozóně byl ve 2. čtvrtletí nižší, než v Rusku, které je tvrdě zasaženo obchodními sankcemi Bruselu i Washingtonu.

Začátkem srpna zveřejnil Eurostat předběžný odhad růstu HDP eurozóny a EU ve druhém čtvrtletí 2017, podle kterého vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP obou o 0,6 %. Meziročně odhaduje Eurostat nárůst HDP v EU o 2,2 % a eurozóny o 2,1 %.

Růst HDP v České republice je vyšší, než průměr EU. Podle nejnovější prognózy ČNB by meziroční růst reálného HDP v ČR měl v roce 2017 dosáhnout 3,6 procenta. (sfr)