Německá kancléřka Angela Merkelová chce běžencům nabídnout legální cestu, jak se dostat do Evropy.

Země Evropské unie by v příštím roce měly přijmout 40 tisíc uprchlíků. Uvedl to vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filipp Grandi. Německá kancléřka Angela Merkelová chce migraci ulehčit. Podle ní by bylo dobré běžencům nabídnout legální cestu, jak se dostat do Evropy.

Grandi chce, aby unijní státy přijímaly běžence přímo ze zemí původu jako je Sýrie, kde už několik let zuří občanská válka, nebo ze států jako je Libye, odkud velké množství migrantů směřuje přes Itálii dále do Evropy.

„Myslím si, že 40 tisíc, je číslo, které Evropská unie s 500 miliony obyvatel může dobře zvládnout,“ uvedla k návrhu UNHCR německá kancléřka.

Spolková republika je připravena nést příslušný díl zátěže. Na rozdělení běženců v rámci EU se podle ní však musí ještě pracovat.

Merkelová chce migrantům nabídnout legální cestu, jak se dostat do Evropy, aby se nevydávali do rukou převaděčů. Proti pašerákům lidí chce kancléřka postupovat razantněji.

Stejně jako Grandi a šéf Mezinárodní organizace pro migraci William Swing požaduje také větší pomoc pro Libyi.

Přijímat uprchlíky podle již schválených kvót odmítají například země visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

(pel)