ČSSD vyhlásila válku českým firmám a podnikatelům. V kampani navrhuje konec levné práce.

Sociální demokracie vyhlásila válku firmám a podnikatelům v ČR. ČSSD žádá konec levné práce, která prý devastuje životy. Uvedl to volební lídr strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při představování nové kampaně, jejímž heslem je „Když bohatne země, musí bohatnout i lidé“.

Levná cena práce v Česku podle Zaorálka může znamenat pro zemi past. Nyní sice umožňuje prodávat do ciziny výrobky, do budoucna ale může přinést zastarávání.

„Byl bych rád, kdyby to byla určitá strategie, na které by byla širší shoda,“ uvedl Zaorálek.

Řešit situaci chce ČSSD zvyšováním minimální mzdy, zavedením progresivního zdanění, zvedáním platů ve veřejné sféře, změnou systému investičních pobídek nebo podporou kolektivního vyjednávání.

„Nestojím o zemi, z níž naše děti a děti našich dětí odcházejí,“ napsal Zaorálek v inzerátu voličům.

Vedle růstu mezd zdůrazňuje dostupnost veřejných služeb.

Za důležité považuje i boj proti daňovým rájům a vyrovnávání rozdílů mezi regiony v rámci Česka i Evropské unie.

Západ by měl tlačit na růst platů ve východních zemích

„Pokud chtějí západoevropské země řešit sociální a mzdový dumping, měly by východním zemím pomoci v boji proti levné práci,“ řekl.

Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích.

Podle Zaorálka by západní státy měly tlačit na to, aby tamní firmy zvyšovaly mzdy ve svých pobočkách ve východních zemích.

(pel)