České firmy ničí odvody vysoké státu. Česká republika má druhé nejhorší odvody ve střední a jihovýchodní Evropě.

České podniky likvidují vysoké odvody státu. Zaměstnanec firmu stojí 134 % hrubé mzdy. Na sociální pojištění jde 25 %, na zdravotní pojištění 9 %. Česko má vůbec druhé nejhorší odvody ve střední a jihovýchodní Evropě. Z 19 vybraných zemí je na tom hůř jen Slovensko. Vyplynulo to z nejnovější studie Mazars, kterou uveřejnily Hospodářské noviny (HN).

Práci v Česku prodražuje ve srovnání se zahraničím vysoké pojistné, které firmy odvádějí za svoje zaměstnance státu.

Nad rámec hrubé mzdy musí na sociálním a zdravotním pojištění navíc zaplatit ještě více než třetinu, což je druhé nejvyšší číslo ze dvou desítek zemí střední a jihovýchodní Evropy.

Zaměstnanec tak firmu stojí 134 % hrubé mzdy. Na sociální pojištění jde 25 %, na zdravotní pojištění 9 %.

Třeba v Chorvatsku nebo Slovinsku jsou odvody firem za zaměstnance ve srovnání s Českem zhruba poloviční.

Podniky přicházejí o konkurenceschopnost

Vysoké odvody berou firmám konkurenceschopnost a jejich produkty se zdražují. Zpomalují navíc růst mezd, a proto mají kromě konkurenceschopností firmy problém ještě s hledáním nových zaměstnanců.

Pokud například zaměstnanec stojí firmu 40 tisíc korun, po zaplacení všech pojištění a daně dostane jen 22 600 korun.

„Za takové peníze odmítají kvalifikovaní zaměstnanci pracovat, přestože v nákladech stojí firmu dost peněz,“ řekl pro HN Štěpán Křeček z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Řada firem by proto snížení odvodů uvítala.

„Pokud se zaměstnavatelům ulehčí, pocítíme to pozitivně na výkonu naší ekonomiky, protože tím podpoříme vyšší konkurenceschopnost našich firem,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

I přes vysoké odvody je Česko pro investory stále atraktivní lokalitou.

„Přestože narážíme na nedostatek pracovních sil, který nás limituje, ve světě se ví o vysoké kvalitě a potenciálu našich lidí a to je další faktor, proč naše země láká,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

(pel)