Francouzský prezident Emmanuel Macron musel ustoupit veřejnosti. Jeho žena Brigitte nezíská oficiální titul první dámy Francie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron má smůlu. Jeho žena Brigitte nezíská oficiální titul první dámy. Přes 275 tisíc lidí podepsalo proti uzákonění funkce první dámy petici. Nelíbí se jim, že by měli rozpočet první dámy platit z vlastních daní.

„Brigitte Macronová má svoji roli, své povinnosti. Chceme transparentnost a dát rámec prostředkům, kterými disponuje,“ uvedl mluvčí vlády Christophe Castaner.

Macron chtěl původně status své manželky uzákonit, dát jí titul a vlastní rozpočet. Proti tomu se ale ve Francii zvedla vlna odporu. Petici proti Macronové podepsalo v minulých dvou týdnech více než 275 tisíc lidí. Prezident tak nakonec pod tlakem ustoupil.

V petici stojí, že v době, kdy se hovoří o úsporách a o morálce v politice, není důvod k tomu, aby manželka prezidenta dostávala peníze z veřejných zdrojů.

Nyní má Macronová k dispozici skupinu dvou až tří spolupracovníků, dvě sekretářky a dva osobní strážce. To podle autorů textu adresovaného prezidentovi Emmanuelu Macronovi a premiérovi Édouardu Philippeovi musí stačit.

Macron již ve volební kampani naznačoval, že jeho žena se bude veřejně angažovat, ale nebude placená z peněz daňových poplatníků. Začátkem srpna byl v zemi přijat zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky.

Petice navíc přišla v době, kdy Macronovi rapidně klesá popularita. Podle červencového průzkumu je s novou hlavou Franciespokojeno jen 36 procent občanů, o sedm procentních bodů méně než v červnu.

(pel)