Kamiony kopřivnické TATRY vyrazily na Rallye Hedvábné stezky 2017, která vede z Moskvy až do Pekingu.

Kamiony značky TATRA odstartovaly v Moskvě v náročné Silk Way Rally 2017, která si svou obtížností nezadá ani se slavnou Rallye Dakar. Vytrvalostní závod, u nás známý také jako Rallye Hedvábné stezky, vede z Ruska přes Kazachstán do Číny, s cílem v Pekingu, kam závodníci dorazí 22. července.

Na Silk Way Rally 2017 kamiony TATRA nasadily jako už tradičně tým TATRA BUGGYRA RACING, který úzce spolupracuje s automobilkou TATRA TRUCKS. Hlavní pozornost se bude upírat na soutěžního jezdce Martina Kolomého, několikanásobného úspěšného účastníka Rallye Dakar a dalších vytrvalostních závodů Cross-Country, který do soutěže vyrazil se závodním speciálem TATRA PHOENIX.

Účastí týmu TATRA BUGGYRA RACING na Silk Way Rally 2017 se tak vedle sportovní stránky naplňuje i plánovaný testovací program vozů TATRA, jenž automobilka TATRA TRUCKS společně se závodním týmem realizuje. Další kamion TATRA PHOENIX týmu TATRA BUGGYRA RACING bude na trati rallye působit jako podpůrný vůz.

„Na vozu Martina Kolomého je nastavený dlouhodobý testovací program, který je zaměřený zejména na podvozkové komponenty, především na nápravy s kotoučovými brzdami,“ řekl Radomír Smolka, místopředseda představenstva a technický ředitel společnosti TATRA TRUCKS.

„Po zkušenostech z minulého ročníku Rallye Dakar bylo rovněž ve spolupráci s techniky společnosti TATRA TRUCKS modifikováno řízení vozidla a provedeny úpravy na přídavné převodovce. Věříme, že se tyto úpravy osvědčí,“ dodal Radomír Smolka.

Vedle testovacího programu je Silk Way Rally pro automobilku TATRA TRUCKS důležitá i z hlediska obchodní strategie a navyšování exportu sériových vozidel.

„Silk Way Rally má pro Tatru velký význam kvůli trase vedoucí přes země, které jsou pro nás obchodně velmi zajímavé,“ vysvětlil Martin Šustek, člen představenstva a ředitel obchodu a marketingu TATRA TRUCKS.

„Na ruském trhu evidujeme zvýšený zájem o vozidla TATRA a chceme expandovat i na další východní trhy. Účast na těchto sportovních podnicích nám k tomu může významně pomoci,“ upřesnil Martin Šustek.

Vedle Martina Kolomého se za volantem speciálu značky TATRA představuje na Silk Way Rally 2017 i Aleš Loprais. Synovec šestinásobného vítěze dakarské rallye Karla Lopraise pojede ve vlastním týmu.

Na oba české účastníky v kategorii kamionů a několik set dalších závodníků čeká náročná trasa dlouhá takřka deset tisíc kilometrů. Ta je rozdělená do čtrnácti etap napříč Ruskem, Kazachstánem a Čínou.

Cíl závodu je naplánován na 22. července do Pekingu.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Vlastníky společnosti jsou čeští podnikatelů Jaroslav Strnad s podílem 65 procent a René Matera s podílem 35 procent.

Vedle standardizovaných modelových řad vyrábí Tatra i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu.

Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává přes 1600 zaměstnanců a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tržby TATRA TRUCKS za rok 2016 byly ve výši 5,4 miliardy Kč, hospodářský výsledek 482 miliónů. Za rok 2016 TATRA TRUCKS vyrobila 1326 vozidel, meziročně vzrostla výroba o více než 50 procent. (red)