Letos u maturit propadlo 10 tisíc studentů. I přes nepatrné zlepšení zůstává matematika nejméně úspěšným předmětem, zhoršily se ale i výsledky z češtiny.

U maturit v roce 2017 propadlo více než 10 tisíc studentů z celkových 62 tisíc připuštěných. Nejméně úspěšným předmětem zůstává matematika, zhoršily se ale i výsledky z češtiny. Vyplynulo to z výsledků didaktických testů, které zveřejnilo ministerstvo školství a organizátor maturit Cermat.

K maturitě letos zamířilo 61 980 tisíc studentů na více než tisícovce škol. Celkem v maturitních testech uspělo 51 650 studentů, čistá úspěšnost tedy odpovídá 83,5 procenta.

Oproti loňskému roku dopadli maturanti mírně lépe v matematice. V tomto předmětu jich uspělo přes 78 procent. Propadlo celkem 3 520 žáků (22 procent) z 16 tisíc, kteří si ji dobrovolně zvolili.

Žáci si naopak lehce pohoršili v českém jazyce, kde pohořelo 6 200 lidí, tedy asi 10 procent.

U češtiny je podle šéfa Cermatu Jiřího Zíky hlavní problém v otevřených otázkách, které se zde objevily až v roce 2015. Věří však ve zlepšování výsledků, stejně tak u matematiky.

U slohové práce z češtiny, která se letos po třech letech opět opravovala centrálně, je možné zaznamenat mírné zhoršení, uvedl Zíka. Ministerstvo se rozhodlo pro centrální hodnocení slohů, protože na jednotlivých školách podle něj nebylo dost objektivní.

V roce 2012 přitom měli s centrálním hodnocením studenti i učitelé velké potíže. Problémem tehdy podle češtinářů byli především jeho kritéria podle starých slohových útvarů, která už dnes prakticky neplatí. Obavy z centrálního hodnocení ale letošní výsledky údajně nepotvrdily.

„U maturit letos došlo k mírnému zlepšení zejména v případě všemi obávané matematiky. Studenti se s ní vypořádali statečně a jsem ráda, že se mírně zlepšili,“ řekla ministryně školství Valachová.

Mnozí odborníci ve školství i zástupci studentů ale upozorňují, že maturita z matematiky nezlepší vztah dětí k matematice a úroveň maturantů, jak doufá ministerstvo. Nejprve by se podle odborníků měla změnit kvalita výuky, která prý v současnosti děti nepřipravuje dobře ani na maturitu, ani na jejich budoucí život a zaměstnání.

Před několika dny navíc vyhlásili zástupci středoškoláků, Česká středoškolská unie, že by uvítali odložení povinné maturitní zkoušky z matematiky, která má přijít v roce 2021.

(pel)