Rakousko podá žalobu na německé mýtné. Podle tamního ministra dopravy je zpoplatnění německých dálnic „mýtné pro cizince“ a „diskriminací na základě státní příslušnosti“.

Rakousko podá na Německo žalobu k soudnímu dvoru EU kvůli zavedení mýta pro osobní vozidla na tamních dálnicích. Podle rakouského ministra dopravy Jörga Leichtfrieda (SPÖ – sociální demokracie) je německé opatření diskriminační a jednání Evropské komise (EK) skandální. K žalobě by se mohly přidat i další státy včetně Česka.

„Podáme proti mýtnému žalobu,“ řekl ministr.

Schválený návrh mýtného v Německu počítá s tím, že německé dálniční poplatky budou od roku 2019 de facto platit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také uhradí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Podle rakouského ministra dopravy se jedná o „mýtné pro cizince“ a „diskriminaci na základě státní příslušnosti“.

Přesný termín podání žaloby u Soudního dvora EU zatím nesdělil. Podle něj musí nejdřív Evropská komise formálně přerušit řízení o porušení smlouvy s Německem. Následně bude možné žalobu podat.

Kritiku však ministr dopravy směřoval i komisi, která současnou podobu německého mýta odsouhlasila jakožto kompromisní návrh.

„Jednání komise je skandální,“ nechal se slyšet Leichtfried.

Poplatky zaplatí cizinci, Němci budou jezdit bezplatně

Nesouhlas s německým postupem vyjádřily i další středoevropské země včetně České republiky.

Česká vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky považuje chystané zavedení mýtného na německých silnicích za nestandardní a neférové k občanům ostatních států Evropské unie. Poplatky by kvůli kompenzacím pro Němce fakticky platili pouze cizinci.

„Cílem naší vlády je v této věci chránit práva českých občanů i podnikatelů. V EU musí nadále platit spravedlivá a rovnocenná pravidla pro všechny státy i občany,“ uvedl český premiér.

(pel)