Uniklé dokumenty WikiLeaks naznačují, že CIA se umí vydávat za hackery cizích států.

Ruští hackeři, kteří měli narušovat prezidentskou kampaň ve Spojených státech, byli nakonec možná agenti CIA. CIA údajně dokáže maskovat vlastní kybernetické útoky na cíle v USA i v zahraničí a vydávat je za akce jiných, třetích hráčů. „Ruská stopa“ v americké prezidentské kampani 2016, kterou v rámci amerických tajných služeb šetří i CIA a která může být pro prezidenta Donalda Trumpa potenciálně zničující, tím může být zpochybněna.

Materiály, které začal zveřejňovat server WikiLeaks, podle řady expertů poměrně věrně popisují prostředky, kterými je CIA schopna číst SMS zprávy v chytrých telefonech, nabourat se do operačních systémů soukromých počítačů, sledovat komunikace na síti Skype nebo změnit televizi ve vašem obýváku na špionážní odposlouchávací zařízení.

Program, který se takto na dálku umí vloupat konkrétně do televizí Samsung, má podle uniklých dokumentů přezdívku „Plačící anděl“.

CIA odmítla potvrdit, zda jsou dokumenty pravé. Z komentářů bezpečnostních expertů ale vesměs vyplývá, že je považují za relativně věrohodné. Nepřímo to připouští i Bílý dům.

„Taková prozrazení podrývají naši zem, naši bezpečnost a náš klid,“ uvedl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Největší únik dat v historii

O pravděpodobné pravosti dokumentů svědčí i to, že CIA už podle amerických médií intenzivně řeší, zda je za únikem vnější hráč, nebo zaměstnanec agentury.

Šlo by o největší „vnitřní“ únik zpravodajských informací v USA od roku 2013, kdy mladý whistleblower Edward Snowden takto kompromitoval americkou Agenturu pro národní bezpečnost (NSA). Přes Hong Kong pak Snowden uprchl do svého současného azylu v Moskvě.

Jeho někdejší aféra otřásla administrativou amerického prezidenta Baracka Obamy, když se kromě jiného ukázalo, že NSA kromě jiného hromadně sbírala data o telefonátech Američanů.

„Kauza Snowden“ vedla taky k prudkému ochlazení mezi Washingtonem a Moskvou, jejíž ochrany Snowden dodnes požívá.

CIA se vydává za hackery jiných zemí

Současný únik dokumentů o kyberšpionážních postupech CIA může všechny výše zmíněné věci znovu otevřít. Lze předpokládat, že například firma Apple bude chtít vědět, jak dlouho a v jakém rozsahu CIA využívala bezpečnostních mezer v jejích produktech.

Ve srovnání s aférou Snowden může mít současný informační únik z kuchyně CIA ještě výbušnější charakter. I proto, že objemem dat a jejich citlivostí jde podle amerických médií o ještě závažnější případ.

Čerstvé úniky můžou v této situaci zapůsobit jako granát. Je v nich totiž i informace o programu, kterým CIA může maskovat a vydávat své vlastní kybernetické útoky na cíle v USA i v zahraničí za akce jiných, třetích hráčů.

V amerických i světových médiích se už ve středu objevily spekulace, že „ruská stopa“ v americké prezidentské kampani 2016 mohla být jen hrou, kterou ve skutečnosti zinscenovala CIA.

(pel)