Hodnota kybernetické virtuální měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zlata.

Alternativní nestátní měna bitcoin dosáhla poprvé vyšší hodnoty než zlato, do něhož investují ti, kdo chtějí uchránit hodnotu peněz před znehodnocením. Hodnota elektronické virtuální měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zlata. Jeden bitcoin se prodával za 1268 dolarů, zatímco zlato stálo 1233 dolarů za troyskou unci.

Vysoká hodnota bitcoinu je vysvětlována rostoucí poptávkou v Číně. tam se tato kybernetická měna používá k převodům peněz do zahraničí.

Během uplynulých dvanácti měsíců stoupla cena bitcoinu téměř o 200 procent.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako univerzální kybernetická virtuální světová měna.

Tuto ryze elektronickou měnu neemitují centrální banky. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem.

Díky tomu, že bitcoin není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, využívají tuto měnu ti, kdo se chtějí vyhnout regulacím svého kapitálu.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními státními měnami značně rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Nejvýraznější denní výkyvy bitcoinu se loni pohybovaly kolem deseti procent. Kolísavost bitcoinu ale byla výrazně slabší než v roce 2013, kdy denní výkyvy dosahovaly až 40 procent. (sfr)