Francie chce dostat za mříže šéfku Národní fronty a kandidátku na prezidentku Marine Le Penovou. Tamní vláda požádala europarlament o zbavení její imunity.

Francie chce dostat šéfku Národní fronty a kandidátku na prezidentku Marine Le Penovou do vězení kvůli tomu, že na twitteru sdílela videa o Islámském státě (IS). Francouzská vláda proto požádala Evropský parlament (EP) o zrušení její poslanecké imunity. Le Penová tak může být ve Francii stíhána a uvězněna až na tři roky. 

„Jsem poslankyně, mou úlohou je odsuzovat Islámský stát,“ řekla před hlasováním europoslanců Le Penová.

Na snímcích byla mimo jiné vražda amerického novináře Jamese Foleyho, jemuž islamisté uřízli hlavu. Zrušení imunity umožní Le Penovou případně obvinit a trestně stíhat. Šéfce Národní fronty by mohly hrozit až tři roky vězení.

Politička obvinění odmítá a považuje ho za účelové.

„Jenom to ukazuje francouzským občanům, co je EU zač a co je Evropský parlament zač. Všechno je součást systému, který se mě snaží zastavit jako kandidátku francouzského lidu,“ uvedla.

 Le Penová už dříve vysvětlila, že snímky pod názvem „IS, to je toto!“ zveřejnila v reakci na tvrzení známého redaktora Jeana-Jacquesa Bourdina, že IS a Národní fronta si jsou podobní.

Ve stejný den v roce 2015 zveřejnil ze stejného důvodu na twitteru snímek s násilím IS i poslanec Národní fronty Gilbert Collard. Francouzské Národní shromáždění ale odmítlo žádost justice o jeho zbavení imunity. Podle dolní komory parlamentu nebyla žádost „dostatečně přesná“.

Francie vede politický boj

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach hlasoval proti návrhu zrušení imunity šéfky Národní fronty.

„Poslanecká imunita mi dává smysl právě jako ochrana před stíháním ze strany státu za názory a výroky. Většina EP ale před stíháním za tuto nevinnou věc Le Penovou ochránit nechce. Hlasovali pro zbavení imunity, a tak může trestní stíhání Le Penové ve Francii pokračovat. Nelíbí se mi, když se vede politický boj kriminalizací soupeřů,“ uvedl Mach.

Zrušení imunity se netýká podezření z neoprávněného získávání peněz Evropského parlamentu. Le Penová je vyšetřována kvůli tomu, že několik parlamentních asistentů a asistentek europoslanců Národní fronty pracovalo ve skutečnosti pro Národní frontu. Evropský parlament od ní požaduje vrátit kolem 300.000 eur (8,2 milionu korun).

Aféra kolem údajných fiktivních prací v europarlamentu nijak nesnížila preference Le Penové, které všechny dosavadní průzkumy předvídají jasné vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb 23. dubna. Ve druhém kole francouzských voleb 7. května má ale podle průzkumů porazit Le Penovou kandidát centristů Emmanuel Macron.

(pel)