Cena dvouletých kontraktů silové elektřiny na energetické burze proti loňskému roku vzrostla.

Cena dvouletých kontraktů silové elektřiny na energetické burze proti loňskému roku vzrostla. Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) bylo v 5. týdnu uzavřeno 42 kontraktů na dodávku 23,2 tisíce MWh silové elektřiny v hodnotě 19,5 milionu korun.

Kurz dvouletých kontraktů elektřiny v nízkém napětí uzavíral v 5. týdnu na úrovni 842 Kč/MWh, což je proti loňské uzavírací ceně dvouletých kontraktů nárůst o 3,3 procenta.

Svůj záměr nakoupit energie na Českomoravské komoditní burze Kladno na příští rok v lednu oznámil Liberecký kraj. Ten na trhu ČMKBK opakovaně nakupuje elektřinu a plyn pro krajský úřad, krajské příspěvkové organizace a účast nabízí i obcím Libereckého kraje. Díky loňskému nákupu na letošek například ušetří přes 33 milionů korun.

„Centrálními nákupy Liberecký kraj ročně dosahuje milionových úspor. Od roku 2014 nám náklady za komoditní složky klesly celkem o 154 milionů korun. Věřím, že i nejbližší nákup na burze přinese u škol, domovů seniorů i v krajské nemocnici v Liberci další úspory,“ uvedl Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

(pel)