Ministr financí Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před víc než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert.

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli odkoupení dluhopisů své společnosti Agrofert, které mu ročně vynášejí zhruba 90 milionů korun. Autor oznámení v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Babiš už dříve pochybení odmítl a vše považuje za politický útok.

Předseda hnutí ANO podle serveru Echo24 svým postupem využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani.

Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová. Agrofert takových dluhopisů v závěru roku 2012 vydal tři miliardy, Babiš jich dnes vlastní polovinu a ročně mu vynášejí zhruba 90 milionů.

„Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů,“ stojí  v trestním oznámení, které obdrželi policisté.

Podle zákona se jím nyní budou zabývat. Babiš sdělil, že trestní oznámení považuje pouze za účelový politický útok.

„Naprosto to odmítám. Vše proběhlo v souladu se zákonem. Šlo o standardní zajištění zdrojů financování investic,“ napsal.

Také Agrofert trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem.

„Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů,“ řekl Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu.

Jde podle něj o běžný postup v souladu se zákonem, který používá celá řada českých firem.

(pel)