Provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm účtuje návštěvníkům "babišné" jako poplatek za službu zaevidování do systému EET. Proti hrozbě úřadů ho přijel podpořit europoslanec Petr Mach.

Europoslanec Petr Mach přijel osobně podpořit podnikatele Luďka Šorma, který ve své Perníkové chaloupce účtuje zákazníkům tzv. „babišné“ ve výši 10 Kč jako poplatek za službu „zaevidování do EET“. Účtenky s cenou nad 99 Kč jsou od tohoto poplatku osvobozeny.

Podnikateli za tento postup již pohrozila Česká obchodní inspekce s tím, že tak údajně „nezákonně zpoplatňuje zákonem vynucované služby zvané zaevidování do EET“.

Šorm vznesl písemný dotaz na ČOI i Ministerstvo financí ve snaze zjistit, jak konkrétně zákon porušuje. V médiích se pak následně objevila informace, že „účtování babišného se úřadům nelíbí, ale na porušení zákona zatím nepřišly…“

Pomoc proti pokutě

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) se rozhodl Šorma osobně podpořit.

„Je absurdní, aby v právním státě úředník zoufale hledal nějaké porušení zákona, které by podnikateli přišil,“ prohlásil Mach na tiskové besedě v Perníkové chaloupce.

Zdůraznil, že pokud bude panu Šormovi udělena nefér pokuta, je připraven mu ji pomoci uhradit ze svého „fondu proti státní šikaně“.

„Stát by neměl o někom beztrestně říkat, že porušuje zákon. Mluvčí ČOI mě veřejně v médiích osočil, že porušuji zákon, aniž by předtím zahájili správní řízení! Mimochodem, to řízení nezahájili doteď,“ poznamenal Luděk Šorm, provozovatel Perníkové chaloupky.

Potěšilo ho, že zatím nezaznamenal negativní reakce zákazníků, ani výraznější změnu v návštěvnosti.

„Lidé oceňují, že jsme nezdražili pivo ani nic dalšího.“

Bez dotace

Mach také ocenil, že Šorm provozuje od samého začátku, už plných 12 let, své muzeum perníku bez jediné koruny dotace.

Kritizoval také výzvu ministra Babiše, aby obce začaly provozovat hospody tam, kde je majitelé kvůli EET museli zavřít.

„Kde je pak to narovnání trhu? Když hospodu provozuje obec, tak mít EET nemusí!“

Petr Lichtenberg, chrudimský zastupitel za Svobodné, v této souvislosti připomněl, jak před dvěma lety v Chrudimi město provozovalo kavárnu.

„Nakoupili kávovar za 200 tisíc a za půl roku byli v mínusu několik set tisíc. A bylo jim to jedno – že takhle rozhazují peníze nás všech.“

Chrudimským Svobodným se nakonec povedlo město donutit, aby provoz kavárny ukončilo. Hospodaření městské kavárny tehdy skončilo se schodkem skoro 600 tisíc korun.

Desetikorunou proti miliardáři

Mach s podnikatelem Šormem kritizovali, že místo toho, aby stát sloužil občanům, tak dnes „občan musí sloužit státu“.

„Vím, že bojuji desetikorunou proti miliardáři. Jsem jako mravenec, který když štípne krysu, tak ta si toho ani nevšimne. Ale kdyby to udělalo tisíc mravenců…“

„Vím, že bojuji desetikorunou proti miliardáři. Jsem jako mravenec, který když štípne krysu, tak ta si toho ani nevšimne. Ale kdyby to udělalo tisíc mravenců…“ uvedl Šorm, kterému vadí, že tzv. účtenkovou loterii plánuje Babiš spustit před začátkem kampaně do sněmovních voleb.

„Rozhodně odmítám platit za svoje peníze kampaň hnutí ANO,“ zdůraznil.

S tím souhlasil i europoslanec Mach.

„Nápad pana Šorma je velmi chytrý a já bych byl moc rád, kdyby se jím inspirovalo co nejvíce hospodských. Snad by potom lidi pochopili, o co vlastně jde. Že si stát vymýšlí neustále nové nesmyslné povinnosti a hází je na bedra lidí, kteří už přestávají být schopni je unést. A současně pan Babiš své vlastní firmě odpouští daně v řádu stamilionů,“ prohlásil Mach. (sfr)