Sněmovna se vzepřela Andreji Babišovi, DPH v kantýně nechce platit.

Ministr financí Andrej Babiš se zasadil o zařazení parlamentu mezi plátce daně z přidané hodnoty (DPH). Sněmovna se však vzepřela a DPH platit odmítá.

Kancelář nyní podala odvolání proti rozhodnutí finančního úřadu, který ji v říjnu kvůli poskytování gastronomických služeb registroval jako plátce daně z přidané hodnoty.

„Gastronomické služby, kvůli nimž úřad sněmovnu mezi plátce daně zařadil, nemohou být považovány za ekonomickou činnost podle příslušného zákona,“ uvedl ředitel sněmovního tiskového odboru Roman Žamboch.

O zařazení sněmovny mezi plátce daně z přidané hodnoty se zasadil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Poslanecká sněmovna je nově registrována k DPH. Chlebíčky budou dražší. Doufám, že poslanci nebudou navrhovat zvýšení platů,” napsal Babiš před časem na sociální síti.

Registrace k dani platí zpětně, a to od roku 2013. Ceny se ve sněmovních gastronomických provozech zvýšily jen málo. Káva tam stojí 8 korun a vývar s masem 12 korun.

Podle kanceláře nevznikla rozpočtu žádná škoda

Kancelář sněmovny tvrdí, že není takzvanou povinnou osobou, a poukazuje i na své zvláštní postavení.

„Není subjektem, jehož základní činností by byla soustavná a samostatná ekonomická činnost za účelem zisku, nevykonává svojí činnost v oblasti veřejné nebo státní správy ani není organizační složkou státu,“ uvedl Žamboch.

Státnímu rozpočtu navíc podle něho nevznikla žádná škoda. Základem konečné ceny je nákupní cena včetně DPH, kterou odvádějí prodejci státu. K nákupním cenám se navíc připočítává přirážka, například u výroby hlavních teplých jídel je to 120 procent. Celá tržba se odvádí do státního rozpočtu.

„Kancelář sněmovny odvádí fakticky například u hotových teplých jídel, což činí významnou část tržeb v gastronomických zařízeních, do státního rozpočtu vyšší částky, než které by případně odváděla u DPH ve výši 21 procent,” sdělil Žamboch.

Z rozboru za rok 2013 podle něho vyplynulo, že pokud by Sněmovna byla plátcem DPH, odvedla by státu asi o 690 000 korun méně, než kdyby plátcem daně byla.

Spor by mohl případně skončit až u soudu. Finanční správa se ke kauze nevyjádřila s tím, že nemůže komentovat probíhající daňová řízení.

(pel)