Evropa se spolu s Rusem chystá do roku 2030 osídlit Měsíc.

Evropská vesmírná agentura podepsala smlouvu o dodání vrtné soupravy za 216 milionů korun. Pokračuje tak v přípravách na let na Měsíc, který se má konat v roce 2021 ve spolupráci s Ruskem.

Vrtnou soupravu dodá italská společnost Leonardo-Finmeccanica.

Zařízení v hodnotě osmi milionů eur (216 milionů korun) s názvem Prospect má během mise Luna-Resurs pomoci analyzovat měsíční zdroje. Ty by měla souprava zkoumat v pánvi South Pole-Aitken, která se nachází na vzdálené straně vesmírného tělesa. Celá operace bude probíhat v hlubokém mrazu, který se pohybuje kolem – 170 °C.

„Obrovským úspěchem by bylo, pokud by se nám na Měsíci podařilo nalézt vodu, samozřejmě se budeme soustředit i na hledání jiných látek a minerálů. Ty by mohly být v budoucnosti použité pro podporu měsíčních misí s lidskou posádkou,“ řekl hlavní inženýr projektu, Richard Fisackerly.

Nepilotovaná kosmická loď Luna 27 má zjistit, zda je na Měsíci dostatek vody a surovin k výrobě paliva a kyslíku. Jde tak v podstatě o první misi, jíž by mělo začít trvalé osídlování Měsíce lidmi.

Na palubě nebude chybět miniaturní laboratoř, určená pro hledání hlavních surovin, z nichž by se dala vyrábět voda, kyslík, pohonné hmoty, a další životně důležité materiály.

Přístroj pomůže vědcům zjistit, kolik zdrojů je ukryto pod měsíčním povrchem, a především, zda je lze snadno extrahovat.

Plně robotická mise by měla odstartovat nejpozději do roku 2020.

(red)