Americká pohraniční stráž použila slzný plyn proti migrantům, kteří se pokoušeli proniknout na území Spojených států z Mexika. zásah byl namířen proti zhruba 150 migrantům. Americké úřady je nazvaly násilným davem.

Celní a pohraniční agentura Spojených států uvedla, že bylo použití slzného plynu nezbytné vzhledem k tomu, že migranti po pohraničních házeli kamení a při tom se snažili přes plot přehazovat děti včetně batolat.

Migranti patřili ke karavaně, která loni v říjnu vyšla z Hondurasu, překonala 4 300 kilometrů dlouhou vzdálenost a v listopadu dorazila do Tijuany, jež leží proti americkému pohraničnímu San Diegu.

V karavaně bylo 6 tisíc lidí a většinu z nich tvořily honduraské rodiny. V Tijuaně byli tito lidé ubytováni ve sportovním centru několik metrů od hranice.

V listopadu americká stráž odrazila asi 500 uprchlíků, kteří se pokusili zeď zdolat. Také tehdy použila slzný plyn. Mnohé uprchlíky to odradilo od dalších pokusů a někteří z nich se vrátili do své země nebo se usadili v Mexiku.

Americký prezident Donald Trump uprchlíky označil za „zlé lidi“, kteří se chtějí dopustit invaze a zaplavit US. Poslal proto na hranici sedm tisíc vojáků. Trump od své předvolební kampaně slibuje, že na hranici dlouhé 3200 kilometrů nechá postavit zeď. Kvůli neshodám o financování tohoto projektu je už deset dní pozastaven provoz části amerických vládních úřadů. (sfr)