Finále mistrovství světa ve fotbalu v Rusku mezi Francií a Chorvatskem narušily na moskevském stadionu Lužniki čtyři osoby v policejních uniformách, které vtrhly na hřiště. Ihned byly odvedeny pryč. K odpovědnosti za incident se přihlásila ruská skupina Pussy Riot, známá svými protesty proti prezidentovi Putinovi.

„Zdravíme všechny ze stadionu Lužniki, je to tady super!“ napsala skupina na twitteru a facebooku.

Jedna z členek skupiny Olga Kuračovová sdělila, že práva ona byla jednou z osob na hřišti. Kuračovová uvedla, že ji zadržela policie a nyní se nachází v jedné z moskevských policejních stanic.

Skupina Pussy Riot je známá svými protesty proti Kremlu a ruské vládě. Tři členky Pussy Riot poslal v roce 2012 moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek nepodmíněný trest na podmíněný. Marija Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku. (sfr)