V Singapuru proběhla historicky první schůzka prezidenta USA a vůdce KLDR. Podle Trumpa Kim slíbil zlepšení přístupu k obyčejným Severokorejcům. Donald Trump a Kim Čong-un si podali ruce a pak spolu asi 38 minut jednali jen za přítomnosti tlumočníků. Na závěr setkání podepsali společné komuniké, v němž se KLDR zavázala, že úplně odstraní jaderné zbraně z Korejského poloostrova.

Kim je podle Trumpa chytrý a dobrý vyjednavač.

„Jsem si jistý, že hned jak předseda Kim dorazí zpět do Severní Korey, nastartuje proces, který učiní spoustu lidí velmi šťastnými,“ uvedl Trump.

Poděkoval také severokorejskému vůdci za odvážný krok.

Prohlásil, že setkání bylo upřímné a že se s Kimem i přes omezený čas dobře poznali. Kim je podle Trumpa „velmi chytrý a dobrý vyjednavač, který chce udělat věci,“ řekl s tím, že na schůzce probrali i lidská práva v Severní Koreji, která jsou nyní na extrémně špatné úrovni.

V textu komuniké se konstatuje, že Trump s Kimem měli zevrubný a upřímný rozhovor s cílem nastolení nových americko-severokorejských vztahů a trvalého míru na Korejském poloostrově.

USA slíbily poskytnout bezpečnostní záruky.

„Prezident Trump se zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní garance a předseda Kim opětovně ujistil o svém pevném a neochvějném závazku kompletního jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově,“ píše se v prohlášení.

„Bylo to historické setkání. Rozhodli jsme se nechat minulost za námi,“ prohlásil uprostřed oslňujících záblesků fotoaparátů severokorejský diktátor těsně před podpisem společného prohlášení.

„Svět pozná změnu,“ slíbil Kim.

„Jsem velmi pyšný na to, co se dnes odehrálo. Náš vztah se Severní Koreou a Korejským poloostrovem se ocitá ve zcela jiné situaci, než tomu bylo v minulosti,“ konstatoval americký prezident.

„Je to velice talentovaný muž, který velmi miluje svoji zemi,“ pochválil Kima, který by mohl být jeho synem.

Washington a Pchjongjang se na summitu rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.