Komando radikálů z Azovské národní družiny vyrazilo se sekyrami v ruce zničit romskou osadu na Ukrajině. Volali přitom „Smrt nepřátelům!“. K násilné protiromské akci došlo v Kyjevě. Šlo již o druhý útok na Romy v hlavním městě a čtvrtý na Ukrajině během šesti týdnů.

Polovojenskou Národní družinu vytvořili v lednu 2018 veteráni z praporu Azov, který bojuje proti ruským separatistům ve válce na východě Ukrajiny.

Den před akcí vydali radikálové na Facebooku varování, aby Romové tábor do 24 hodin vyklidili.

„Když policie nekoná, převezme kontrolu nad situací Národní družina,“ napsali.

Druhý den pak útočníci nejprve přišli do romského tábora v kyjevském Holosijivském parku a vyhrožovali Romkám, které tam v té době byly.

Jen pár hodin nato se asi dvě desítky neonacistů do tábora vrátily a pomocí seker a palic tábor zničily. Svoje počínání zároveň živě přenášeli na internetu, kam pak dali dvanáctiminutový záznam.

Policie, která na místo dorazila, proti útočníkům nezasáhla, pouze s nimi mluvila. Radikálové přitom vykřikovaly hesla jako „Sláva národu!“ a „Smrt nepřátelům!“.

K dalším dvěma pogromům na Romy došlo letos v květnu – v Ternopilu na západě Ukrajiny a v obci Rudne ve Lvovské oblasti.

Dva romské tábory tehdy lehly popelem, když do nich vtrhli extremisté.

V dubnu házeli maskovaní útočníci kameny a stříkali pepřový sprej na Romy v jejich táboře v přírodní rezervaci Lysa Hora u Kyjeva. (sfr)