Katalánští demonstranti zmlátili španělské policisty v rámci protestních demonstrací při příležitosti výročí 1 roku od referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku, které brutálně rozehnala státní policie. V Barceloně se nyní sešlo 180 tisíc lidí. Večer se protesty zvrhly ve střety s policií, při nichž bylo zraněno 32 mužů zákona.

Demonstrace v Barceloně se konaly celý den. Večerní demonstrace se zúčastnilo podle policie na 180 tisíc osob.

Poté, co organizátoři kolem deváté večer akci rozpustili, odebralo se přes sto radikálních demonstrantů k budově regionálního parlamentu. Tam pálili španělské vlajky, křičeli ”ani krok zpátky” a vyzvali katalánského premiéra Quima Torru, ať pokročí ve vytvoření nezávislé republiky, nebo podá demisi.

Torra sice podporuje nezávislost Katalánska, ale snaží se s Madridem dohodnout na umožnění oficiálního referenda.

Španělský premiér Pedro Sánchez odsoudil násilí, k němuž se v pondělí večer uchýlili radikální separatisté v Barceloně.

„Katalánská politika se musí vrátit do parlamentních lavic. Premiér Torra musí plnit své povinnosti a neohrožovat politickou stabilitu povzbuzováním radikálů k obsazování institucí, které patří všem Kataláncům. Násilí není cesta,” napsal Sánchez.

Španělský premiér reagoval na vyjádření šéfa katalánské vlády Quima Torry, který v pondělí dopoledne pochválil autonomistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část pondělních akcí v regionu, včetně blokování dálnice na několika místech či obsazení kolejí na nádraží v Gironě.

„Přátelé z CDR: vytrvejte v nátlaku,” prohlásil mimo jiné Torra. Za to ho v úterý kritizovali i katalánští policisté.

Lídr španělské opozice Albert Rivera v reakci na pondělní demonstrace v Katalánsku, při nichž někteří radikálové dočasně omezili i provoz, vyzval španělskou vládu, aby dočasně převzala přímou správu Katalánska.

Večerní násilí radikálních separatistů před regionálním parlamentem už v noci odsoudil bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont:

„Ti, co si zahalují obličej a používají násilí, k nám nepatří. My jsme to dělali s odhalenou tváří a pokojnou formou. Takto jsme před rokem porazili autoritářský stát.”

Násilí radikálních separatistů před katalánským parlamentem odsoudil v noci na dnešek z vězení i bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už téměř rok ve vazbě.

Katalánští separatisté si připomínali první výročí referenda o nezávislosti, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování a zranila na 900 lidí. (sfr)