Prezident Macron v pátek 12. července ve městě Cherbourg na severozápadě Francie představil první útočnou jadernou ponorku Suffren třídy Barracuda. Jde o první ze šesti nových ponorek, které si armáda objednala. Plavidlo váží 5000 tun, měří 99 metrů, ponořit se může na 70 dnů až do hloubky 350 metrů. 

Ponorka byla poprvé koncipována tak, aby na ní mohli sloužit muži i ženy.

První Suffren bude uveden do testovacího provozu patrně příští rok. Další vyplují v následujícím desetiletí. Nové ponorky, první po více než deseti letech, nahradí stárnoucí francouzské ponorky třídy Rubis, které jsou v provozu od 80. let.

Nová plavidla jsou víceúčelová a údajně „desetkrát nenápadnější“ než ponorky třídy Rubis.

Jejich úkolem bude chránit letadlové lodi a ponorky vybavené jadernými střelami, pátrat po nepřátelských ponorkách a sbírat zpravodajské informace.

Ponorky Suffren nemají periskop. Ke sledování dění na povrchu používají kamery.

Nové jaderné ponorky třídy Barracuda nejsou vybaveny jadernými střelami, ale jsou na atomový pohon. Díky tomu jsou tišší než konvenční ponorky s diesel-elektrickým pohonem.

Nesou střely s dosahem až 1000 kilometrů.

Ponorky třídy Barracuda mají sloužit nejméně do roku 2060.

Program Barracuda vyšel daňové poplatníky na 9,1 miliardy eur (233 miliard Kč).

Počet ponorek ve světě stoupl v posledních pěti letech o šest procent. Celkem je jich okolo 450. Jaderné ponorky mají pouze Spojené státy, Británie, Rusko, Čína a Francie. (sfr)