Afričtí běženci z bludné lodi Aquarius dosáhli svého: připluli do Evropy. Španělský přístav Valencie přijal migranty s otevřenou náručí. Bludnou migrační loď Aquarius před tím odmítly Itálie i Malta.  

Ve východošpanělské Valencii v neděli zakotvily tři lodě vezoucí stovky afrických běženců, které odmítly přijmout Itálie a Malta. Italská plavidla Dattilo a Orione a hlavní loď konvoje Aquarius do přístavu dopravily 629 lidí, z nichž většina pochází ze subsaharské Afriky.

Zakotvení poslední ze tří lodí ukončilo týdenní dobrodružství stovek migrantů. Pod odmítnutí v Itálii a Maltě urazil migrační konvoj ze Sicílie do Španělska cestu dlouhou půldruhého tisíce kilometrů.

Mezi běženci bylo podle úřední zprávy 123 mladistvých bez doprovodu, 11 malých dětí a sedm těhotných žen.
Běženců se po přistání ujali nejprve lékaři, pracovníci Červeného kříže a psychologové.

Španělsko přijalo migranty s otevřenou náručí.

Španělská ministryně pro migraci Magdalena Valeriová prohlásila, že osud stovek migrantů putujících Středozemním mořem musí přimět Evropu, aby změnila svou migrační politiku.

„Evropská unie si musí uvědomit, že potřebuje přistěhovaleckou politiku, kterou si tato doba žádá,“ zdůraznila ministryně.

Španělsko hodlá s lidmi zachráněných lodí zacházet stejně jako s ostatními migranty.

„Budeme k nim přistupovat stejně jako k jiným uprchlíkům, kteří k nám dorazí na lodi,“ vysvětlil ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.

Přes šest stovek běženců nalodili na Aquarius před týdnem u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, kteří běžence zachránili z moře a gumových člunů.

Přeplněná loď se 629 migranty se poté vydala jako obvykle k břehům Itálie. Tamní nová vláda ale odmítla loď vpustit do přístavů s tím, že nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Ty podle ministra vnitra Mattea Salviniho nahrávají pašerákům migrantů z Afriky. (sfr)