Premiér Babiš s chotí Monikou letí do Washingtonu, kde budou přijati v Bílém domě.

Premiér Andrej Babiš odcestoval i s chotí Monikou na oficiální návštěvu Spojených států. Ve čtvrtek ho má přijmout v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Probrat by měli mimo jiné otázky bezpečnosti. Babiš navštíví také centrálu CIA…

„Pro Českou republiku je to velmi důležitá návštěva. Už je to téměř osm let, co byl český premiér v Bílém domě, a i návštěva posledního amerického prezidenta v Praze už byla velice dávno. Myslím si, že je to velice symbolické,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci před odletem.


Andrej Babiš s chotí Monikou na letišti Praha-Kbely kráčejí do vládního speciálu.


Pozvání Babiše do Bílého domu nejsilněji zkritizoval bývalý premiér Mirek Topolánek.

Americké ambasádě v Praze i premiérovi přes Twitter vzkázal: „Zájmy Westinghouse v ČR musí být opravdu silné, když americká administrativa zve do Bílého domu bolševika, agenta StB a kriminálníka v jedné osobě.“

Babišovu návštěvu Bílého domu degradoval i bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD).

„Koukám, jak se Andrej Babiš natřásá, že byl pozván do Bílého domu. Dost neprávem. Česká republika je totiž jedinou západní zemí, jejíž prezident či premiér ještě nebyli u prezidenta Trumpa. Bílý dům zevnitř dávno poznali evropští premiéři od Norska po Albánii, prezidenti Slovenska či Slovinska a mnoha dalších i těch nejmenších zemí. Česká republika v tomto seznamu doposud chyběla,“ uvedl Rouček.

„V roce 30. výročí pádu komunismu a 20. výročí vstupu do NATO by to byla ostuda. A protože prezident Zeman má do Bílého domu vstup zakázán, pozván byl premiér. Nic víc a nic méně. Že tímto premiérem je zrovna bývalý nomenklaturní komunista a estébák je jen smutnou ironií osudu. Za kterou se můžeme sami,“ doplnil Rouček v souvislosti s návštěvou premiéra v Bílém domě. (sfr)