Andrej Babiš (první zprava; po jeho pravici předseda komunistů Vojtěch Filip) na návštěvě výkonného výboru KSČM v sídle strany.

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně podpoří kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co premiér Babiš navštívil jednání výkonného výboru KSČM v sídle strany. Komunisté tam s Babišem diskutovali zhruba hodinu.

„Výkonný výbor schválil zcela jednoznačně návrh, aby se KSČM vyslovila proti vyslovení nedůvěry vládě,“ oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Strana doporučila svým patnácti poslancům, aby hlasovali jednotně.

„Naši členové nevěří té umělé mediální kauze,“ prohlásil předseda komunistů.

Babiš na jednání výkonného výboru KSČM přišel tři dny před hlasováním o menšinové vládě ANO a ČSSD. Hlasování iniciovala šestice opozičních stran.

Komunisté však výměnou za odporu Babišovy vlády žádají plnění svých programových bodů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip: „Vláda splnila už tři ze sedmi priorit – zvýšení minimální mzdy, růst mezd, valorizace důchodů. Požadujeme ale i podporu výstavby obecních bytů nebo zdanění finančních náhrad církvím. A my budeme samozřejmě trvat na tom, aby byly přísliby, které byly dány v těch sedmi prioritách naplněny. Kromě toho požadujeme některé úpravy v návrhu státního rozpočtu.“ (20. listopadu 2018)

Babišova vláda získala v létě podporu Sněmovny díky hlasům poslanců KSČM. Komunisté vládu podporují, protože vláda zatím plní jejich požadavky a prosazuje třeba zdanění finančních náhrad církvím.

Filip označil nahrávku Babišova syna, která byla pořízena skrytou kamerou a kterou odvysílal web Seznam Zprávy, za nelegální. Neviděl navíc v reportáži žádné nové informace oproti těm, s nimiž se mohli seznámit členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, když jednali o doporučení poslancům, zda má být Babiš k trestnímu stíhání.

Za důležitější Filip považuje projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Pro Filipa byla novinka, že Babišův syn je přes deset let Švýcar. Andrej Babiš mladší žije ve Švýcarsku, jehož občanství podle svého otce již více než deset let má.

„Informace, že syna někam uklízel, jsou nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež,“ prohlásil šéf komunistické strany.

„Nepřekvapuje mě, že KSČM podpořila pokračování polokomunistické vlády Andreje Babiše. Jen to potvrzuje, že komunisté vždy byli její pevnou součástí,“ reagoval na rozhodnutí komunistů šéf ODS Petr Fiala.

Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali poslanci šesti opozičních stran: ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Mají však jen 92 poslanců, přičemž k vyslovení nedůvěry vládě je třeba nejméně 101 hlasů. (sfr)