Podle analýzy mohou bytové stavby do rozpočtu přinést více než 300 miliard korun. (Ilustrační foto)

Bytové stavby povolené ve druhé polovině loňského roku mají potenciál přinést do státního rozpočtu přes 303 miliard korun. Ukazuje to tzv. Barometr bytové výstavby, který je součástí analýzy Central Group a KPMG.

V březnu úřady v Praze povolily 568 nových bytů. Od začátku roku je to celkem 1.420 nových bytů pro město. Podle komentáře Central Group je dobrou zprávou to, že úřady letos vydávají stavební povolení rychleji – loni za leden až březen daly razítko 1.027 bytům, to bylo skoro o 400 bytů méně.

Aktuálním tempem by se letos povolilo skoro 6.000 bytů.

„Bohužel stále není důvod hýřit optimismem. Je to totiž přinejmenším o 4.000 méně, než město podle studie IPR Praha a ČVUT potřebuje,“ uvedla ve svém komentáři výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. .

Dodala dále, že stavebnictví a velkým dílem právě bytová výstavba má obrovský význam pro rozpočet a je tahounem celé ekonomiky.

Díky multiplikačnímu efektu stavebnictví se každá koruna do něj investovaná vrátí do ekonomiky třikrát. Jen bytové stavby povolené ve druhé polovině loňského roku mají potenciál přinést do rozpočtu přes 303 miliard korun. Oproti předchozímu pololetí to je nárůst o 30 %, meziročně dokonce o 55 %.

Největší podíl mají na tomto přínosu bytové stavby povolené v Praze (26 %).

Ukazuje to tzv. Barometr bytové výstavby, který je součástí analýzy Central Group a KPMG.V Praze je v různých fázích schvalovacího procesu „uvázlých“ přes 130 tisíc nových bytů. Ty by podle Tomáškové dokázaly nejen pomoci řešit současnou bytovou krizi, ale navíc by do napjatého státního rozpočtu přinesly více než 170 miliard korun, a to jen na DPH.

„Na každém postaveném bytě stát velmi vydělává. V Praze veřejná správa inkasuje z každého nového bytu v průměru více než 1,5 milionu korun,“ upřesnila.

„Stavebnictví je klíčem z krize. Může zahojit covidem i válkou poškozenou ekonomiku. Nová vláda by proto měla dělat vše pro urychlení a hlavně zjednodušení výstavby. Mnoha změnami nově schváleného stavebního zákona a prodlužováním absolutní nejistoty stát sám sobě škodí,“ zdůraznila ve svém komentáři výkonná ředitelka CENTRAL GROUP Michaela Tomášková.

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 28 let svého působení dokončil již 185 rezidenčních projektů a prodal téměř 18.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje Central Group do dalšího rozvoje.

Neúčastní se žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací. Každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních a mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely a realizaci veřejných staveb.

Central Group v současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

V roce 2021 Central Group nakoupil nové pozemky a brownfieldy za více než 2,5 miliardy korun, na kterých plánuje postavit přes 2.000 nových bytů. Pro rok 2022 má na nové akvizice vyčleněny další 2,5 miliardy korun z vlastních zdrojů. (sfr)


Další objektivní informace o vybraných developerských projektech se v deníku BYZNYS NOVINY dočtete na stránce „DEVELOPERSKÁ DYSTOPIE“.