Severokorejský vůdce Kim Čong-un se na summitu s americkým prezidentem Trumpem v Singapuru zavázal k úplnému jadernému odzbrojení KLDR. Kim Čong-un podepsal prohlášení, ve kterém se zavázal k „úplné denuklarizaci“ Korejského poloostrova.

„Spojené státy a KLDR se zavazují k navazujícím vyjednáváním, jež povede americký ministr zahraničí Mike Pompeo a odpovídající vysoce postavený představitel KLDR, a to v nejbližším možném termínu, aby byly závěry summitu USA-KLDR uplatněny,“ uvádí se v deklaraci.

Washington a Pchjongjang se na summitu rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.

V textu se konstatuje, že Trump s Kimem měli zevrubný a upřímný rozhovor s cílem nastolení nových americko-severokorejských vztahů a trvalého míru na Korejském poloostrově.

„Prezident Trump je rozhodnutý poskytnout bezpečnostní záruky KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své jisté a neochvějné odhodlání ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova,“ podepsali v prohlášení oba státníci. (sfr)