
Stavební produkce v Česku za únor stagnovala. Meziměsíčně dokonce klesla o 0,6 %. (Ilustrační foto).
Stavební produkce v únoru v České republice meziročně vzrostla o 0,9 %, když meziměsíčně však byla nižší o 0,6 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla o 30,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 40,1 % bytů více, ale dokončeno bylo o 49,5 % bytů méně.
Informoval o tom ČSÚ.
Stavební produkce byla v únoru meziměsíčně nižší o 0,6 %, meziročně vzrostla o 0,9 %. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 0,7 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 1,3 %.
„Stavební produkce v únoru meziročně stagnovala a tato stagnace byla do značné míry ovlivněna vyšší srovnávací základnou,“ zdůraznil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 45,6 mld. Kč a meziročně vzrostla o 30,2 %.
„Za únorovým růstem orientační hodnoty stálo povolení většího počtu staveb s rozpočty nad miliardu korun. I po jejich modelovém odečtení jsme ale zaznamenali růst hodnoty o desetinu,“ vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
V únoru 2025 byla zahájena výstavba 2 607 bytů a tento počet meziročně vzrostl o 40,1 %. Dokončeno bylo 1 683 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 49,5 %.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v lednu 2025 v EU27 meziročně vzrostla o 0,2 %.
„Oživení stavebnictví je skvělou zprávou pro celou ekonomiku, protože jde o klíčové odvětví pro budoucí rozvoj ČR, a zároveň má i jeden z největších multiplikačních efektů. Je proto potřeba vytvořit podmínky k tomu, aby stavebnictví mohlo prosperovat dlouhodobě,“ uvedla k tomu Michaela Váňová, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP.
Nejde přitom podle ní jen o často zmiňované rychlejší povolování staveb.
„Aby bylo kde stavět, je potřeba zlepšit a zpružnit proces územního plánování. Změny zastaralých územních plánů trvají mnoho let a brzdí tak rozvoj měst, což samozřejmě zásadně zvyšuje ceny bydlení. Tolik potřebná reforma územního plánování podle všeho ztratila konkrétní časovou osu, a to je pro stavební rozvoj naší země další špatná zpráva,“ dodala..
Stát by měl také podle ní vytvořit dlouhodobou surovinovou strategii, aby bylo z čeho stavět. Už hodně dlouho se u nás například neotevřel žádný kamenolom a recyklace stavební suti zdaleka veškeré potřeby nepokryje.
„Bez jednoznačné okamžité konkrétní podpory státu se tento palčivý problém nevyřeší a nebudeme mít z čeho stavět,“ podotkla Váňová.
Nutné je podle ní zajistit i dostatek pracovníků, aby měl kdo stavět a kdo stavby povolovat. Stavební firmy jsou podle ní už nyní na hranici svých kapacit a kvůli dlouhodobě klesajícímu počtu absolventů technických oborů „není kde brát“.
Zmínila také nutno zmírnit přeregulovanost stavebnictví.
„Ta postupně dále a dále zvyšuje ceny nových staveb. České stavební normy jsou přitom v mnoha případech úplně zbytečně striktnější než ty v Německu nebo Rakousku. A nutností je i přehodnotit Green Deal, jinak hrozí, že se stavebnictví stane po automobilovém průmyslu jeho další obětí,“ konstatovala Váňová. (sfr)