Velká Británie se na konci roku 2020 definitivně odstřihla od Evropské unie. (Ilustrační foto)

Velká Británie se na konci roku 2020 definitivně odstřihla od Evropské unie. O půlnoci skončilo přechodné období a začala platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den. Na hranicích Spojeného království se zpřísnily kontroly. Skotsko však vyhlásilo snahu o odchod z Británie a návrat do EU.

Britové schválili odchod své země z EU v referendu v červnu 2016. Pro brexit se tehdy vyslovilo 51,9 procenta hlasujících, proti 48,1 procenta. Účast dosáhla 72 procent. Po dlouhých politických sporech opustila Británie EU na konci loňského ledna. Členem bloku byla od roku 1973.

Jedenáct měsíců po brexitu se Británie ještě nacházela v přechodném období, byla součástí celní unie a jednotného trhu. O půlnoci skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od odchodu z EU 31. ledna loňského roku.

Zároveň začala provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den.

Loni v březnu začala jednání o budoucích vztazích. Spory se vedly především kolem rybolovu a pravidel hospodářské soutěže.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila dohodu za dobrou, spravedlivou a vyváženou. Podle premiéra Borise Johnsona díky ní Británie získává zpět kontrolu nad svým osudem. Dohodu označil za základ šťastného, úspěšného a stabilního partnerství s EU.

Spokojenost ovšem nepanuje ve Skotsku. Premiérka Nicola Sturgeonová na Twitteru vzkázala Evropě, že Skotsko bude brzy zpět.

„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ prohlásila Sturgeonová.

„Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska,“ podotkla dále.

Voliči ve Skotsku byli v referendu proti brexitu, když 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v Unii. (sfr)